Turbosound TS-12W350/8W Bass Speaker / Subwoofer
1/5
Product code: 992928
Like new
Deal
1/5
Product code: 992928
- 6 %
Like new
In stock 1 piece
Bass Speaker / Subwoofer Turbosound TS-12W350/8W Bass Speaker / Subwoofer (Like new)
- 6 %
Powerful PA speaker systems call for Turbosound drivers, which are designed to bring out the best audio performance no matter the genre or application. The 12” TS-12W350/8W low frequency driver provides tight and punchy bass performance and handles up to 1,400 Watts of peak output (350 Watts RMS), with a frequency range that extends from 51 Hz...
  • Тype: PA
  • Impedance: 8 Ohm
  • Frequency Range: 61 Hz - 3 kHz
  • Diameter: 12"
Powerful PA speaker systems call for Turbosound drivers, which are designed to bring out the best audio performance no matter the genre or application. The 12” TS-12W350/8W low frequency driver provides tight and punchy bass performance and handles up to 1,400 Watts of peak output (350 Watts RMS), with a frequency range that extends from 51 Hz to 3 kHz. The die-cast aluminium frame is extremely rigid and light in weight, making it ideal for use as a replacement driver – or for deployment in custom-engineered multi-way PA enclosures.
Suitability
Тype
PA
Properties
Woofer
12"
Impedance
8 Ohm
Frequency Range
61 Hz - 3 kHz
Acoustics
Power RMS
350 W
Sound Pressure Level (SPL)
95 dB
Dimensions and Weight
Diameter (inch)
12
Diameter
12"