RCF BM 3001 Gooseneck microphone
Product code: 235946 (RCF-BM-3001)
Gooseneck microphone RCF BM 3001 Gooseneck microphone
The BM 3001 Desktop Paging microphone allows to send announces toward a single zone and it is the ideal complement for the ES 3160 and ES 3323 receiver amplifier. It can also be used with other mixer-preamplifiers equipped Phantom Power (18 V - 48 V).FeaturesPlastic body with 300 mm gooseneckPTT button with LEDPower supplied by 'Phantom' (18 ÷...
The BM 3001 Desktop Paging microphone allows to send announces toward a single zone and it is the ideal complement for the ES 3160 and ES 3323 receiver amplifier. It can also be used with other mixer-preamplifiers equipped Phantom Power (18 V - 48 V).FeaturesPlastic body with 300 mm gooseneckPTT button with LEDPower supplied by 'Phantom' (18 ÷ 48 V dc)Ready for direct connection to amplifiers ES 3080, ES 3160-II, ES 3323-II, AM 2160, AM 2320, AM 2080, UP 2161, UP 2321, UP 2081.Chime activation on ES 3080, ES 3160-II, ES 3323-II, AM 2160, AM 2320, AM 2080.Polyurethane foam wind screen5 m connecting cable (with RJ 45 plugs) includedGeneral SpecificationsType: Desktop paging microphone with electret capsuleDirectivity: CardioidFrequency Response: 50 Hz ÷ 18 kHzMicrophone Sensitivity: - 65Minimum load impedance: 470 Nominal output voltage: 100 mV rmsPhantom power: 18 ÷ 48 V dcConnector: 8 pole RJ 45 Power RequirementsPower (consumption): 2.8 mA Physical SpecificationsHeight: 350 / 13.78 mm/inchWidth: 100 / 3.94 mm/inchDepth: 159 / 6.26 mm/inchNet Weight: 0.7 / 1.54321 kg/lbs.