Product code: 226941 (ADAM-SUB10-MK2)
ADAM Audio Sub10 MK2 Studio Subwoofer
In stock 1 piece
Studio Subwoofer ADAM Audio Sub10 MK2 Studio Subwoofer
The Sub10 MK2 is a powerful subwoofer designed to extend the low frequency capabilities of any near or midfield monitoring system down to 25Hz. A sturdy special woofer with extended cone travel and a heavy-duty coil have been optimized for accurate reproduction from a bass reflex enclosure. The down-firing bass reflex tube avoids intrusive...
  • Woofer: 10"
  • LF Driver Type: Woofer With Paper Diaphragm
  • Power: 300W
  • Frequency Range: 25 Hz - 150 Hz
  • Sound Pressure Level (SPL): 113 dB
The Sub10 MK2 is a powerful subwoofer designed to extend the low frequency capabilities of any near or midfield monitoring system down to 25Hz.
The Sub10 MK2 subwoofer provides a precise combination of low cutoff frequency (-3 dB at 25Hz) and an undistorted high sound pressure level (113dB at 1m).
Warranty: 2 years + 3 years after registration in the MyADAM customer zone
Woofer
Woofer: 10"
Thanks to 10" bass woofer, you will enjoy deep, rich and dynamic bass that adds a new dimension to your sound. This woofer is specially designed to offer clean and precise bass performance.
Power
Power: 300W
With power up to 300W , you get plenty of headroom for impressive volume and dynamics whether you're in the studio, at home, or partying.
The frequency response 25 Hz - 150 Hz provides a wide enough range to capture all the fine musical and sonic details.
Inputs
  • Balanced XLR Female
  • Unbalanced RCA
Suitability
Features
LF Driver Power Amp
Class-D
Speakers
1x 10 "
Properties
Woofer
10"
Tweeter
None
Power
300W
Power (Watt)
300
Frequency Range
25 Hz - 150 Hz
Crossover Frequency
50 Hz - 150 Hz
Bass Reflex Port
Yes
Acoustics
Power RMS
200W
Sound Pressure Level - SPL (dB)
113
Sound Pressure Level (SPL)
113 dB
Package
Package Contents
Manual, Power Cable
Power supply
Power Supply
240V